Zawód technika dentystycznego – protetyka znajduje się na liście zawodów regulowanych. To oznacza, że dana profesja wymaga niezbędnych kwalifikacji i wykształcenia. Aby pracować jako technik dentystyczny studia są konieczne. Mogą być realizowane w trybie dziennym lub zaocznym. Inną możliwością jest szkoła policealna i ukończenie odpowiedniego kierunku. Zdobycie wykształcenia jest wspólnym mianownikiem z zawodem stomatologa. A jakie są różnice?
Technik dentystyczny to osoba, która zajmuje się tworzeniem konstrukcji ortodontycznych i protetycznych. W grupie tych produktów znajdują się między innymi: protezy stomatologiczne, implanty oraz wkłady tkanek zębowych. Praca ta wymaga zatem dużej sprawności manualnej, ale także wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii narządów żucia. Wytwarzanie dobrze dopasowanych protez, czy aparatów ortodontycznego nakłada na protetyka również obowiązek szczegółowej znajomości rozpoznawania cech czynnościowych i morfologicznych układu zębowego, a także umiejętności dopasowania optymalnych materiałów do wytwarzanych elementów.
Z kolei stomatolog zajmuje się leczeniem zębów, zarówno zachowawczym, jak i estetycznym. Pracuje zatem bezpośrednio przy usuwaniu problemów takich jak próchnica, czy ubytki, podczas gdy technik dentystyczny przygotowuje narzędzia do jego pracy. Zatem zawody te wzajemnie się uzupełniają. Stomatolog zleca wykonanie protez na podstawie wycisków oraz zdjęć rentgenowskich, które są podstawą wykonywania zawodu dla protetyka z nim współpracującego.