Akcesoria przydatne w pracy krawcowej

Podstawowym narzędziem pracy krawieckiej jest oczywiście maszyna do szycia. Dobór odpowiedniego sprzętu jest w dużym stopniu uzależniony od osobistych preferencji, jednak można wskazać najistotniejsze elementy, które stanowią ogromne ułatwienie w codziennej pracy. Które z nich są najbardziej pomocne w pracy krawieckiej?

Jaką maszynę do szycia wybrać?

Osoby, które zajmują się szyciem amatorskim, a chcą rozszerzyć pole swojej działalności, zajmując się profesjonalnym krawiectwem, powinny również zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Krawieckie maszyny przemysłowe lub maszyny aspirujące do takiego miana to sprzęt, którego najważniejszą cechą jest funkcjonalność, a nie design. Dobrze, aby maszyna do szycia dla zawodowców posiadała choćby takie opcje jak bieg wsteczny, wolne ramię i overlok. Zwłaszcza ostatnia z opcji stanowi podstawę codziennej pracy krawieckiej. Bez tej funkcji profesjonalne szycie ubrań jest praktycznie niemożliwe.

Co to jest overlok?

To rodzaj ściegu służącego do wykańczania i zabezpieczania brzegów szytej tkaniny. Wizualnie ścieg ten przypomina ścieg ręczny zwany „obrzucaniem”. Dzięki niemu wykończenie jest estetyczne, a przede wszystkim zapobiega strzępieniu się pojedynczych nitek. Jego alternatywą jest ścieg „zygzak”, który jednak nie zapewnia tak solidnego wykończenia i nie jest zbyt estetyczny. Overlokiem popularnie nazywa się maszynę posiadającą funkcję tegoż ściegu. Jej użycie jest podstawą szczególnie w obróbce dzianin i materiałów elastycznych, ponieważ dodatkowo zabezpiecza przed nieestetycznym rozciąganiem się i odkształcaniem materiału.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jedenaście + 10 =