Schorzenia układu nerwowego mogą mieć bardzo szeroką paletę objawów, dlatego ich diagnostyka nie jest łatwa. Jeśli jednak coś nas niepokoi, nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty. Zaburzenia neurologiczne mogą być bowiem zwiastunem wielu poważnych schorzeń, w przypadku których liczy się czas i szybkie podjęcie leczenia. Są to między innymi choroby Parkinsona i Alzheimera, guzy mózgu, udar, epilepsja, a także stwardnienie rozsiane. Im szybciej zareagujemy, tym lepiej. Konsultacja neurologiczna u doświadczonego lekarza pozwoli rozwiać objawy lub przyspieszyć uzyskanie diagnozy i rozpoczęcie terapii.
Troska o zdrowie wymaga częstego obserwowania reakcji płynących z ciała. Wzmożoną czujność powinny wzbudzić takie symptomy, jak zaburzenia pamięci i koncentracji, zawroty i bóle głowy, mrowienia oraz drętwienia poszczególnych części ciała, a także problemy z widzeniem i mówieniem. Niepokojące będą również zasłabnięcia, zaburzenia koordynacji ruchowej i omdlenia. Wybierając neurologa, warto zdecydować się na specjalistę doświadczonego i stale poszerzającego swoją wiedzę, pracującego w przyjaznej pacjentom placówce, na przykład https://familymedica.waw.pl/specjalisci/neurolog-warszawa/.
Podczas wywiadu lekarskiego należy bardzo dokładnie opowiedzieć o wszystkich, nawet najdrobniejszych niepokojących objawach. Ułatwi to postawienie rozpoznania i umożliwi ewentualną dalszą diagnostykę, uzupełniającą badanie przedmiotowe w gabinecie. Do wizyty u neurologa powinny skłonić również takie symptomy, jak zaburzenia czucia, bóle kręgosłupa czy osłabienie siły mięśni.