Szycie na maszynie – to prostsze niż myślisz

Samodzielne przerabianie oraz szycie ubrań to wprost znakomity sposób na oszczędności w domowym budżecie. Odchodzi bowiem konieczność zbyt częstego kupowania elementów garderoby w sklepach (zwłaszcza spodni, sukienek czy bluzek). Kobiety pragnące na poważnie zająć się krawiectwem powinny w pierwszej kolejności zapisać się na kurs szycia na maszynie dla początkujących. Wyposaży on je bowiem w podstawową wiedzę na temat prawidłowej obsługi tego urządzenia i najważniejszych technik.

Kilka wartościowych wskazówek dla amatorów

Bezpośrednio po odbyciu kursu szycia zaleca się jak najszybszy zakup własnej maszyny. Doskonale sprawdzi się stosunkowo prosty model automatyczny ze średniej półki, oferujący co najmniej cztery ściegi (prosty, zygzakowaty, overlockowy, elastyczny), regulację gęstości oraz szerokości szwu, chwytacz rotacyjny, wolne ramię, funkcję szycia wstecz, a także wygodny uchwyt do przenoszenia.

Ważne jest ponadto, aby szpulka miała optymalny poziom naprężenia, a stopka dociskowa działała w pełni sprawnie, czyli bez uciążliwego zacinania się. Kolejny istotny krok to zapoznanie się z właściwościami poszczególnych tkanin – np. bawełny, lnu, poliestru, wełny, jeansu, poliamidu. Chodzi tutaj o ich wagę, rozciągliwość i skład. W znacznym stopniu ułatwi to późniejszą obróbkę i ustrzeże nas przed wieloma niepożądanymi błędami.

Pamiętajmy o tym, że

– szycie warto rozpocząć od ćwiczenia prostych ściegów wzdłuż materiału

– duże znaczenie ma oświetlenie skierowane bezpośrednio na powierzchnię szyjącą (ochrona wzroku)

– postępy w nauce wymagają dużej dozy cierpliwości

– maszyna musi być ustawiona na stabilnym podłożu

– warto korzystać ze szpilek zapobiegających przesuwanie się tkanin

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − cztery =