Ponton – na jakie parametry zwrócić uwagę podczas jego zakupu

Ponton to nadmuchiwana jednostka wodna wyposażona w płaskie dno. Wykorzystywana jest najczęściej na jeziorach i rzekach, natomiast służy do celów rekreacyjnych, wędkarskich bądź specjalistycznych (np. świetnie sprawdza się podczas akcji ratunkowych prowadzonych na wodzie). Na rynku znajdziemy mnóstwo różnych modeli, dlatego w trakcie wybierania konkretnego egzemplarza powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Zostaną one wymienione w kolejnym akapicie.

Postawmy na konstrukcję wystarczająco stabilną

Przy zakupie pontonu trzeba przede wszystkim zainteresować się materiałem, z którego został wykonany. Najlepiej w codziennym użytkowaniu spisują się modele z tworzywa PCV wzmocnionego siatką poliestrową o gramaturze co najmniej 1100 g/m2. Charakteryzują się one dobrą wypornością i w pełni satysfakcjonującą wytrzymałością. Drugi kluczowy czynnik to jakość zamontowanej podłogi. Obecnie najbardziej popularna jest wersja z włókien poliestrowych – z jednej strony odporna na obciążenia, z drugiej zaś lekka (nie zwiększa wagi jednostki). Z kolei najwyższy poziom trwałości oferują podłogi aluminiowe. Oto pozostałe ważne parametry:

  • pojemność – odpowiadająca liczbie osób eksploatujących ponton na co dzień
  • długość – minimum 2,5 metra
  • silnik – elektryczny o mocy od 1500 do 2000 W
  • kategoria żeglugi – dostosowana do przeznaczenia pontonu (np. klasa C i D oznacza konstrukcję rekreacyjną, a B – pełnomorską)
  • kolor – biały, jasnozielony, szary, ewentualnie brązowy

Dla osób najbardziej wymagających optymalną opcją jest specjalistyczny ponton typu RIB, dostępny choćby na stronie takiej jak: https://www.szopeneria.pl/pl/c/Pontony%2C-Ponton-Rib/203. Wyróżnia się on pneumatyczną tubą otaczająca burtę oraz maksymalną stabilnością na wodzie. Oprócz tego jest wyposażony w solidne uchwyty, listwę odbojową, ławkę, schowek, zestaw naprawczy i dwa pagaje.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × dwa =