Jak wyzbyć się bólu w pięcie?

Ból pięty jest objawem bardzo często występującym szczególnie w populacji osób starszych (każdego roku zgłasza się z nim do lekarzy kilka milionów osób). Jego pojawienie się może być związane z urazem, przeciążeniem kończyny, zapaleniem stawów, chorobą tkanki łącznej, czy też mieć podłoże neuropatyczne. Tak duża liczba przyczyn sprawia jednak, iż właściwe rozpoznanie etiologii bólu może być trudne, a to z kolei może bardzo utrudniać wdrożenie właściwego leczenia. Zatem, jakie są ogólne, łatwo dostępne opcje terapeutyczne dla osób cierpiących na ból pięty?

Ból podeszwowej części pięty – zalecenia terapeutyczne

Ból pięty z boku od wewnętrznej strony ma najczęściej podłoże mechaniczne. Dla przykładu może być związany z zapaleniem rozcięgna podeszwowego (ból pojawia się podczas pierwszych porannych kroków lub po dłuższym spoczynku), złamaniem przeciążeniowym kości piętowej (ból występuje w spoczynku i nasila się znacznie podczas chodzenia), zespołem ubytku ciała tłuszczowego (silny ból zlokalizowany zazwyczaj w środkowej części pięty). Jeśli chodzi o leczenie powyższych schorzeń, to najważniejszy wydaje się odpoczynek. Co więcej, wielu lekarzy zaleca stosowanie zimnych okładów oraz miejscowych leków przeciwbólowych.

Każdy przypadek bólu w pięcie jest wskazana do wizyty u lekarza ortopedy lub podologa. Wyłącznie dokładnie zebrany wywiad i prawidłowo przeprowadzone badanie fizykalne może pozwolić na właściwe postawienie diagnozy i wdrożenie stosownego leczenia. Przykładem takiego trudnego diagnostycznie i wymagającego wnikliwej oceny lekarskiej schorzenia może być na przykład koślawość pięt. Więcej o tej jednostce można przeczytać na stronie https://poradniastopy.pl/choroba-stop/koslawosc-piet.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 − dziewięć =