Zmiany klimatyczne sprawiają, że coraz poważniej myślimy o tym, co możemy zrobić dla środowiska. Energia fotowoltaiczna, pozyskiwana z promieni słonecznych, jest prostym sposobem na uzyskanie oszczędności w domowym budżecie. Jednocześnie, montując panele fotowoltaiczne dbamy o nasze wspólne dobro – czyste powietrze i zieloną ziemię.
Planując montaż paneli fotowoltaicznych, trudno doszukać się wad tego proekologicznego rozwiązania. Instalacja jest prosta w montażu, niezwykle trwała i stosunkowo szybko zwracają się koszty inwestycji. Na terenie wielkopolski, wiele samorządów udziela dopłaty do paneli, zarówno dla osób prywatnych, gospodarstw domowych, jak i firm oraz instytucji. Jeśli interesuje nas na tym terenie fotowoltaika Leszno jest miastem nowoczesnym, gdzie montuje się coraz więcej instalacji.
Działanie tego typu systemu jest proste. Na nasłonecznionej powierzchni, np. dachu, ale też w otwartym terenie (jak chociażby na słonecznej łące) montuje się panele, na których powierzchni dochodzi do zjawiska zamieniania energii słonecznej w prąd stały. Kolejnym etapem jest przekształcenie prądu stałego w zmienny, czyli taki, który płynie w gniazdkach elektrycznych. Do tego procesu służy falownik (inwerter solarny). Im większa powierzchnia paneli, tym więcej prądu jesteśmy w stanie pozyskać.
Inteligentny dom, czy siedziba firmy, działają efektywnie, gdy wykorzystują energię ze źródeł naturalnych. W końcu promienie słoneczne dostępne są za darmo, płacimy za technologię, która pozwoli nam wykorzystać energię słoneczną. Fotowoltaikę możemy określić jako ekologiczny i ekonomiczny sposób pozyskiwania energii ze źródeł naturalnych.