Polowanie to skomplikowany sport. Odbywa się on w licznych grupach, a większość uczestników korzysta z niebezpiecznych rodzajów broni. Złamanie zasad bezpieczeństwa może mieć nieobliczalne konsekwencje. Myśliwi, którzy nie potrafią się do tych zasad dostosować stanowią zagrożenie nie tylko dla zwierzyny leśnej, ale też dla swoich kolegów i okolicznych mieszkańców.
Uczestnicy polowań podlegają sztywnemu rygorowi. Za jego przebieg odpowiada prowadzący wraz ze swoim pomocnikiem. Każdy z myśliwych ma ściśle wyznaczony teren, po którym może się przemieszczać oraz własną linię strzału. Polowanie przypomina więc rodzaj gry na szachownicy, gdzie każdy z pionków ma wyznaczoną funkcję i sposoby poruszania się.
Do zwierzęcia nie wolno strzelać, kiedy między nim a myśliwym znajdują się takie przeszkody jak zabudowania, maszyny rolnicze w odległości 200 metrów, nie mówiąc już o ludziach. Oddanie strzału nie może nastąpić w wyniku impulsywnej decyzji. Każde pociągniecie za spust powinno być przemyślane i poprzedzone obserwacją.
Kwestia bezpieczeństwa jest ważna w trakcie polowań nocnych. Zgodnie z prawem łowieckim myśliwy musi posiadać celownik, lornetkę i latarkę. Współcześnie ten obowiązkowy zestaw uzupełnia się często urządzeniami pozwalającymi na znaczne rozszerzenie pole widzenia. Noktowizory, których ofertę można znaleźć na stronie https://taniepolowanie.pl/pl/c/Noktowizja/39, ułatwiają trafienie zwierzyny, jak i poprawiają ogólny poziom bezpieczeństwa.