Żylaki, to bardzo częsty problem. Niestety, jeśli już zaczęły się tworzyć, nie ma możliwości, aby całkowicie zatrzymać ten proces. Jedyne, co w takiej sytuacji możemy zrobić, to poddać się zabiegowi ich usunięcia.
Metody usuwania żylaków
Miniflebektomia
Polega na usunięciu żylaka nie w całości, a odcinkami. W tym celu wykonuje się 2-3 milimetrowe nacięcia wzdłuż przebiegu pnia żylnego. Następnie za pomocą narzędzia podobnego do szydełka wyciąga się kawałek po kawałku pień żylny, a potem rozgałęzienia.
Stripping
Stripping to inaczej metoda Babcocka. Jeśli chirurg musi usunąć na przykład żyłę odpiszczelową, robi dwa nacięcia na nodze – jedno w pachwinie, drugie przy kostce. Następnie do chorej żyły wprowadza miękką metalową linkę (stripper), przecina i podwiązuje żyłę i jednym szarpnięciem wydobywa ją na zewnątrz. Po tej czynności robi jeszcze kilka do kilkanaście małych nacięć wzdłuż przebiegu pnia żyły, aby wydostać rozgałęzienia. Na nacięcia po zabiegu nakłada szwy, które zwykle zdejmuje się po około dziesięciu dniach.
Skleroterapia
Skleroterapia, to nieoperacyjna metoda leczenia żylaków. Można go stosować na żyłach o małym przekroju. Polega on na wstrzykiwaniu do chorej żyły środka, który ma spowodować zrośnięcie się jej ścian. Następnie nogę się bandażuje. Opatrunek uciskowy pacjent powinien nosić przez około dwa tygodnie.
Kriostripping
Podczas tego zabiegu chirurg naczyniowy wykonuje kilka małych nacięć wzdłuż przebiegu pnia żylnego. Przez nacięcie wprowadza sondę, która jest na końcu pokryta 24-karatowym złotem. Sonda łączy się z aparatem, w którym jest podtlenek azotu, gdy dotrze ona do miejsca wybranego przez lekarza, natychmiast schłodzona zostaje do około minus 80 stopni. Kawałek żyły wtedy przykleja się do niej i zostaje wyciągnięty na zewnątrz. Odgałęzienia żylne wydostaje się przez te same nacięcia.
Artykuł napisany we współpracy z LimfoMed – gabinety medycyny estetycznej.
Szukasz zabiegu mezoterapii igłowej? Sprawdź ofertę LimfoMed.