Wszystko o tarczach szlifierskich

Szlifierka kątowa jest bardzo uniwersalnym narzędziem i przyda się podczas każdego remontu. Dzięki wymiennym tarczom można nią ciąć i obrabiać różne materiały. Dlatego też tak ważne jest dobranie odpowiednich tarczy. Zawsze należy zacząć od wyboru tarczy o odpowiednim rozmiarze, ponieważ do szlifierki pasuje tylko jeden konkretny rozmiar tarcz. Ponadto ważne jest również jaki materiał będziemy obrabiać.

Wybór tarczy według obrabianego materiału

Można znaleźć wiele tarcz szlifierskich. Najpowszechniejsze są czarne tarcze do cięcia metalu np. powierzchni stalowych i metali żelaznych. Tarcze te są uniwersalne i można nimi nawet ciąć tak zwane metale kolorowe jak miedź czy aluminium. Jednak do cięcia aluminium można znaleźć osobne tarcze, które nie pozostawiają dużej ilości zadziorów w ciętym materiale czy nie odbarwiają ciętego miejsca. Innych tarcz używa się też do cięcia stali nierdzewnej i plastiku.

Tarcz szlifierskich do betonu używa się tych samych co do ceramiki i kamienia. Są to tarcze diamentowe, które są bardziej odporne niż tarcze do metalu. Można też kupić tarcze do cięcia drewna czy też różnego rodzaju tarcze do polerowania, szlifowania czy obróbki na mokro. Do cięcia używa się tarcz o grubości 1-3 mm niezależnie od ciętego materiału, natomiast do obróbki jak szlifowanie tarcz o grubości 5-6 mm.

Prędkość pracy – nie zapomnij o parametrach

Kupując tarcze do szlifierki trzeba sprawdzić z jaką maksymalną prędkością może pracować szlifierka i pod tym kątem sprawdzić również tarcze. Przy zbyt dużej prędkości tarcza zacznie się przegrzewać, a to może doprowadzić do jej pęknięcia podczas pracy i uszkodzenia nie tylko obrabianego materiału czy szlifierki.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 + trzynaście =