Upadłość konsumencka – czym jest i w jakich sytuacjach ma miejsce

Nowe regulacje prawne, które weszły w życie z początkiem roku 2020 sprawiają, że konsumenci prywatni będą mieli ułatwioną drogę do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Jak to wygląda, jakie są możliwości i czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka – nowe zasady

Według najnowszych zasad prawa upadłościowego osoby, które są zadłużone do tego stopnia, że nie byłyby w stanie do końca życia spłacić swoich należności, będą miały prostszą drogę do ogłoszenia bankructwa i jednoczesnego z nim umorzenia długów. Dla wielu polskich konsumentów może to być jedyna droga do tego, by wyjść z pętli zadłużenia i móc rozpocząć życie od nowa, bez wieloletniego bagażu kredytowego. Należy tu dodać, że nie jest to opcja dla każdego i żeby móc ogłosić np. stan upadłości będzie trzeba spełnić konkretne warunki. W dziale upadłość konsumencka Kraków warto w tym miejscu zwrócić się po wytyczne do konkretnych kancelarii, które świadczą pomoc w ogłaszaniu upadłości i sprawdzają czy w danym przypadku jest ona możliwa.

Z nowej upadłości konsumenckiej mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Co ważne, ta szansa nie dotyczy osób, którym udowodni się, że trwoniły majątek i celowo zaciągały zobowiązania, by potem ogłosić niewypłacalność i prosić o ich umorzenie. Na tym etapie dobrze jest starać się o mediacje z firmami i instytucjami, w których jest się zadłużonym np. przez firmy mediacyjne takie jak https://kancelariakhm.pl/cherry-services/mediacje/, tak by na etapie ogłaszania upadłości właściciele długów nie robili dodatkowych problemów, które mogą uniemożliwić upadłość. Wg nowych zasad upadłość ogłaszana jest od razu, a dopiero po jej oznajmieniu następuje sprawdzanie, czy dłużnik rzeczywiście ma do niej prawo.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 − 7 =