Jak działa pompa zatapialna do wody?

Zmiany klimatyczne powodują, że w zwłaszcza w sezonie letnim, coraz częściej dochodzi do gwałtownych nawałnic, połączonych z intensywnymi opadami deszczu. Wystąpienie tzw. deszczu nawalnego może skutkować podtopieniem niżej położonych terenów, a także zalaniem piwnic. Na szczęście istnieją sposoby na pozbycie się niechcianej wody z piwnicy, ogrodu, czy też oczka wodnego. Rozwiązaniem jest zakup pompy zatapialnej do wody.

To niewielkie urządzenie charakteryzuje się sporą wydajnością. Średniej klasy pompa jest bowiem w stanie przepompować nawet 15000 litrów wody na godzinę. Zasada działania pompy zatapialnej jest prosta. Urządzenie wyposażone jest w silnik elektryczny, który zamknięty jest w szczelnej obudowie. Przed uruchomieniem silnika pompę zanurza się w wodzie, w miejscu, z którego chcemy się jej pozbyć. W związku z tym, że pompy zatapialne nie radzą sobie z tłoczeniem cieczy na dużą wysokość, zbiornik z którego będzie wypompowywana woda powinien być stosunkowo płytki. Uruchomienie silnika powoduje wytworzenie różnicy ciśnień pomiędzy wlotem, a wylotem, dzięki której możliwy jest transport cieczy za pomocą węża na powierzchnię.

Dzięki temu, że pompy zatapialne do wody wyposażone są w obudowę odporną na korozję oraz specjalny pływak, mogą one być przez cały czas zanurzone w cieczy i uruchamiać się automatycznie, gdy poziom wody się podniesie. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, które sprawdza się zwłaszcza w piwnicach, w których co jakiś czas nachodzi woda. Zastosowanie zanurzonego w wodzie pływaka, nie tylko pozwala na regulowanie ilości cieczy, która ma zostać odprowadzona, lecz zabezpiecza także urządzenie przed tzw. pracą na sucho. W związku z tym, że pompa, aby pracować musi być zalana wodą, praca na sucho mogłaby doprowadzić do zniszczenia silnika i całego urządzenia.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − jedenaście =