Co wpływa na dobry rozwój konia?

Poród i pierwsze tygodnie życia

Hodowla koni to niełatwe zajęcie. Żeby zwierzę było silne i zdrowe, trzeba zadbać o nie już od dnia narodzin. Klacz powinna rodzić źrebaka samodzielnie, jednak zdaniem specjalistów poród powinien być stale monitorowany. Szybka i skuteczna interwencja w przypadku pojawienia się komplikacji pozwala uniknąć wielu problemów rozwojowych źrebaka. Żeby nowo narodzone zwierzę było silne i zdrowe przez pierwsze dwa tygodnie po porodzie, trzeba zapewnić mu ciągły ruch bez względu na pogodę.

Niezwykle ważne jest spożywanie przez źrebaka siary, czyli początkowego mleka matki zawierającego wiele cennych składników wpływających na poziom odporności organizmu zwierzęcia w przyszłości. W pierwszym okresie życia źrebaka warto zapoznać go ze środowiskiem i najbliższym otoczeniem. Oswojone zwierzę będzie bardziej ułożone, a przez to łatwiejsze w hodowli.

Prawidłowe żywienie i jego rola

Na dobry rozwój konia w ogromnym stopniu wpływa sposób i rodzaj żywienia. Podstawowa zasada mówi, że konie należy karmić często, lecz niewielkimi porcjami. Wynika to z tego, że żołądek tych zwierząt jest stosunkowo mały w stosunku do masy ciała i całego układu trawiennego. Aby nie dopuszczać do zalegania niestrawionego pokarmu w żołądku, należy zadbać o dostarczanie zwierzęciu wysokiej jakości treściwych pasz, które można zamówić na https://zywieniekoni.pl/.

Wielu hodowców sięga po pasze dla koni sportowych, które są czyste i wolne od wilgoci. Z przykładowymi produktami tego rodzaju można zapoznać się na https://www.zywieniekoni.pl/kategoria-produktu/pasze-red-mills/pasze-dla-koni-sportowych/. Żeby umożliwić prawidłowy rozwój kości, trzeba pamiętać o zapewnieniu zwierzęciu dostępu do słońca. Pod jego wpływem w organizmie konia wytwarzana jest witamina D potrzebna do kształtowania kości i stawów. Do prawidłowego rozwoju koni niezbędna jest także woda. Dorosłe zwierzę w ciągu dnia wypija od 30 do nawet 70 litrów tej cieczy. Najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie zwierzęciu stałego dostępu do świeżej i czystej wody.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzy × 4 =