Wynajęcie samochodu stało się standardem podróżujących, którzy jako główny środek komunikacji wybierają samolot. Nie mniej bywają takie sytuacje — awaria samochodu lub pobyt w innym mieście — w których wypożyczenie auta jest po prostu konieczne. Osoby początkujące w tej dziedzinie mogą czuć się nieco niepewnie. Ofert rent car jest dużo, ale którą wypożyczalnię wybrać i na co trzeba być przygotowanym? Podpowiemy.
Szukając samochodu do wynajęcia, nie decydujmy się na pierwszą z brzegu ofertę. Być może będzie ona najlepszą, ale dopóki tego nie sprawdzimy, nie będziemy pewni, czy przypadkiem nie przepłacamy. Pomocne będą internetowe porównywarki rent a car, które po zebraniu konkretnych informacji dotyczących indywidualnych potrzeb wskażą najlepszą ofertę cenową.
Kolejno należy sprawdzić jaką flotą dysponuje wypożyczalnia, słowem, czy znajdziemy tam samochód, który będzie odpowiedni dla nas lub dla całej naszej rodziny. Zazwyczaj koszt wynajmu zależy od długości korzystania z samochodu, dlatego oprócz ceny głównej, sprawdźmy ewentualne zniżki.
Zanim odbierzemy wypożyczone auto, sprawdźmy, czy będzie ono rzeczywiście dostępne w oczekiwanym przez nas terminie. Dowiedzmy się, że samochód zostanie postawiony we wskazane przez nas miejsce, czy będziemy musieli dotrzeć np. do siedziby wypożyczalni. Jeśli zależy nam na komforcie, ustalmy nie tylko miejsce odebrania auta, ale też miejsce zwrotu — niektóre renomowane wypożyczalnie pozwalają, by były to lokalizacje dogodne dla klientów.
Wypożyczalnie mają zwyczaj wprowadzania ograniczeń wiekowych dla wynajmujących. Najczęściej stosowaną dolną granicą jest 25 lat, aczkolwiek można znaleźć wypożyczalnie, które ten próg obniżyły. Dla pewności zapytajmy także, czy wypożyczalnia stosuje tzw. limit kilometrów.
Podczas odbioru samochodu bezspornie trzeba zwrócić uwagę na stan pojazdu, ewentualne uszkodzenia i ilość paliwa w baku. Jeśli otrzymany samochód jest zatankowany do pełna, przed jego zwrotem należy także uzupełnić stan paliwa.
Dokumenty konieczne do wypożyczenia samochodu
Wypożyczając samochód osoba, która podpisuje umowę, staje się automatycznie odpowiedzialna za pojazd. Konieczne jest wniesienie kaucji za auto, a także okazanie stosownych dokumentów tj. dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy, kartę kredytową bądź wypukłą debetową (ta ostatnia jest już standardem bankowości).
Artykuł napisany we współpracy z firmą Rent System – wypożyczalnią samochodów.