Zarówno nowe, jak i stare koła wymagają dobrego wyważenia, ponieważ od tego zależy nasze bezpieczeństwo na drodze i komfort jazdy. Niestety wielu kierowców lekceważy ten problem, nie zdając sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje mogą ich spotkać. Warto zatem dowiedzieć się, co powoduje problemy z właściwym wyważeniem kół i jak często powinno się tę kwestię regulować, aby uniknąć jakichkolwiek problemów w trakcie jazdy.
Przyczyn złego wyważenia kół może być bez liku, ale do najpowszechniej spotykanych zaliczamy np. niedoskonałą produkcję opon oraz felg, ich złe ułożenie względem siebie, nieprecyzyjność w osadzeniu lub umocowaniu na piaście, zużycie opon (np. w postaci starcia bieżnika), a także najechanie na krawężnik i spowodowanie w ten sposób awarii amortyzatorów albo zużycia felg.
Często zdarza się, że wystarczy z dużą prędkością najechać na dziurę w jezdni, aby konieczna była wizyta w stacji diagnostycznej. Każdy z tego typu zakładów posiada jednak wyposażenie warsztatowe, więc w większości przypadków będziemy mogli naprawić problem od razu.
Wyważanie kół polega przede wszystkim na równomiernym rozłożeniu masy felgi oraz opony w taki sposób, żeby masa koła na oś auta była rozłożona dokładnie wokół środka obrotu. Nawet nieznaczne dysproporcje mają tutaj ogromne znaczenie w kontekście jazdy po drodze.
Czy można wskazać sytuacje, po którym powinniśmy wykonać ten zabieg? Oczywiście, że tak. Po pierwsze, wyważenie kół będzie konieczne wtedy, gdy uderzymy w krawężnik albo najedziemy na dziurę.
Po drugie, do warsztatu musimy się udać po gwałtownym hamowaniu, kolizji albo wypadku drogowym. Innym powodem może być długa, regularna jazda po nierównej nawierzchni lub terenie. Warto odwiedzić sklep motoryzacyjny Wrocław w celu nabycia kilku narzędzi i akcesoriów służących do wyważenia kół.